ועדות הלשכה

"האווירה באולם המשפטים הייתה יותר מנומסת מכפי שהיא כיום, היה קוד התנהגות"

24.09.2008

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

כך אמר שופט ביהמ"ש העליון בדימוס, שלמה לוין, בערב הוקרה שקיימה לשכת עורכי הדין לעורכי הדין הוותיקים שקיבלו את רישיונם לפני 50 שנה.

לשכת עורכי הדין קיימה ביום חמישי האחרון, 18.9.08, ערב הוקרה לעורכי/ות הדין הוותיקים/ות שקיבלו את רישיון עריכת הדין לפני 50 שנה.

 

הארוע התקיים במעמד שופטים, לוחמי מחתרות וממלאי תפקידים ציבוריים. בין הוותיקים שופטי העליון בדימוס, תיאודור אור, שלמה לוין ואליעזר גולדברג.

 

 

לתמונה מוגדלת - לחץ/י כאן

 

במהלך הטקס ציין ראש הלשכה, עו"ד יורי גיא-רון, כי "המקצוע הינו לבני דורכם דרך חיים ולא רק מקור פרנסה. ספק אם אלה פני הדברים כיום, כאשר העוסקים במקצוע מהווים יותר מ – 1/2 אחוז מאוכלוסיית המדינה". עוד אמר, כי "תמיד עוסקים בלשכה בצעירים. "העולם שייך לצעירים" אינו רק סיסמא שיווקית. מאז יסוד הלשכה בראשית שנות השישים דאגו בלשכה לצעירים. לפני שנה ייסדנו לראשונה את ועדת עורכי הדין הוותיקים, שכל מטרתה לסייע, לתרום, להבין צרכים ולתכנן פעילות עבור עורכי הדין הותיקים. אני מבקש לשמר את הותיקים צעירים – ברוחם, בעבודתם, במעורבותם בלשכה. אולי בדרך זו ידבק משהו מהדור הותיק-צעיר גם בדור הצעיר. הימים הם ימים של ממשלה חדשה, של אוירה חדשה, של שנה חדשה. מי ייתן ונאחד השורות לשמור על מערכת המשפט, על הרשות השופטת, על האיכות המקצועית שלנו, על מעורבותנו הציבורית ועל האיכפתיות החברתית, ונדע לטפל בעומס העצום בבתי המשפט, ברמה המקצועית ובמניעת ההצפה במקצוע עריכת הדין והעוסקים בו".

 

לדברי יו"ר ועד מחוז חיפה, עו"ד רחל בן ארי: "בעידן שלנו, שלפיתוח קריירה שנייה ושלישית ושל ניידות גבוהה – לציין 50 שנה של עבודה במקצוע – וחלקכם מתמיד וממשיך ועומד בראש משרדים מובילים ובעלי שם, וחלקכם נטלו ונוטלים בתפקידים בכירים בלשכה – זה הישג מיוחד במינו. סללתם לנו דרך ולאורה אנו משתדלים ללכת ולחנך דורות נוספים. זה לא קל וזה לא סוד שהמקצוע שלנו הוא לא מה שהיה פעם – דווקא בשל כך אנו זקוקים לכם מאוד – למילתכם, לעצתכם, לתרומתכם ולתבונתכם".

 

השופט לוין נשא דברים בשם עורכי הדין הותיקים: "כבר יותר מ- 50 שנה חלפו מאז קיבלתי עם חברי הנוכחיים מידיו של הנשיא יצחק בן צבי את רישיון עריכת הדין שלי. חשבתי אם אפשר לאפיין את ההבדלים במקצוע לפני 50 שנה והיום – נדמה לי שהאווירה באולם המשפטים הייתה יותר מנומסת מכפי שהיא כיום, היה קוד התנהגות.

שנית, משרדי עורכי דין היו קטנים מכפי שהם כיום, משרד שמנה 3-5 עורכי דין, היה נחשב לגדול. היו יותר עורכי דין כלליים. שלישית, האמצעים הטכניים השתכללו. ניכרת תופעה של הצפה במידע על חשבון יצירתיות והעמקה. לרבים מעורכי הדין בעבר הייתה תחושת שליחות, יותר מכפי שיש כיום.

נוצרה בשנים האחרונות תחושה של עימות בין השופטים לעורכי הדין, בוועדה למינוי שופטים יושבים 4 נציגים של המערכת הפוליטית מתוך 9 חברים בוועדה. ראוי שהשופטים ועורכי הדין יפעלו כגוף אחד למנוע השפעות פוליטיות".

 

מזכ"ל הלשכה, עו"ד אילן אסל, בירך את עורכי הדין הוותיקים: "חמישים שנה עברו מאז הוסמכתם כעורכי דין. להיות עורך דין באותה תקופה לא היה עניין פשוט. אחד הדברים החשובים ביותר לעורך דין הוא השפה, ורבים מעורכי הדין היו למעשה עולים חדשים. חלקם ברח מאימי השואה, חלקם נמלט ממדינות ערב עוינות, והעברית לא תמיד הייתה שגורה על לשונם כשפת דיבור יומיומית. במהלך חמישים השנים האחרונות הצליח כל אחד ואחד מכם להטביע את חותמו בעולם המשפט - אם במסגרת השירות הציבורי, אם במסגרת פרקטיקה פרטית, מי כשופט, מי כפרקליט, מי בעשייה עסקית ומי בעשייה חברתית".

 

בטקס הוענקו אותות לעורכי ולעורכות דין וותיקים/ות, וצוין פועלם בתחומים בולטים ומגוונים. בין מקבלי האותות, המשנה לנשיא בית המשפט העליון בדימוס, תיאודור אור, המשנה לנשיא בית המשפט העליון בדימוס, שלמה לוין, מבקר המדינה לשעבר ושופט בית המשפט העליון בדימוס, אליעזר גולדברג, פרקליט המדינה לשעבר, עו"ד יונה בלטמן אשר נפצע במלחמת השחרור כאשר ליווה את שיירת "נבי דניאל", שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב בדימוס, שושנה ברמן ושופט בית משפט השלום בירושלים בדימוס, משה מוסק.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון