ועדות הלשכה

הוועדות לקידום עורכות הדין ולמעמד האישה של לשכת עורכי הדין ארחו את נציגות הממשל האמריקאי

19.07.2007

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

הנציגות בקשו ללמוד על קידום מעמד הנשים בישראל והביעו התפעלות מכך ששיעור עורכות הדין הוא כ-50% מציבור עורכי הדין במדינה. לדבריהן, בארה"ב יש הרבה נשים שלמדו משפטים, אולם יש שיעור לא גבוה של נשים עורכות דין לעומת גברים.

הוועדות לקידום עורכות הדין ולמעמד האישה של לשכת עורכי הדין ארחו את נציגות הממשל האמריקאי מהמשרד לענייני נשים במטרה ללמוד על קידום נשים בישראל ובארה"ב ועל המדיניות לקידום מעמד האישה בשתי המדינות.

 

בפתח המפגש, בהשתתפות חברות שתי הוועדות של הלשכה ונציגות הממשל האמריקאי, הדגישו יו"ר הוועדות, עוה"ד שלומית דויטשר וסמדר בן-נתן את חשיבות העובדה שלראשונה התמודדה בבחירות למוסדות לשכת עוה"ד, שנערכו לאחרונה, רשימה של נשים, והרשימה קיבלה מנדט אחד במועצה הארצית, לפעול לקידום עורכות הדין בלשכה.

 

נציגות הממשל האמריקאי, עו"ד אנדריאה בוטנר, הממונה הבכירה, והגב' דבורה אמרט, יועצת בכירה במשרד לענייני נשים במזרח התיכון, הציגו את פעילות המשרד לענייני נשים בממשל, שמטרתו לוודא שזכויות נשים אינן מופרדות מזכויות אדם בכל החלטה או פעילות של הממשל. בנוסף, ציינו הנציגות, שהמשרד עוסק במיפוי אזורי של העולם מבחינת מעמד וזכויות נשים מנקודת מבט של ג'נדר. לדבריהן, מאסון התאומים ביום 11 בספטמבר 2001 מתמקד המשרד במעמד הנשים בעיראק ובאפגניסטן.

 

הנציגות בקשו ללמוד על קידום מעמד הנשים בישראל והביעו התפעלות מכך ששיעור עורכות הדין הוא כ- 50% מציבור עורכי הדין במדינה. לדבריהן, בארה"ב יש הרבה נשים שלמדו משפטים, אולם יש שיעור לא גבוה של נשים עורכות דין לעומת גברים.

 

עו"ד שלומית דויטשר הציגה את פעילות הועדה לקידום עורכות הדין. לדבריה, מטרת הוועדה היא לקדם נשים עורכות דין לעמדות כוח. "לנשים יש קושי ברישות. גברים שרתו ביחד בצבא ומשם הם בונים את מערך הקשרים שלהם ומבססים את מעמדם בעמדות הכוח והשלטון". עוד ציינה, שהוועדה ערכה מאגר של עורכות דין מועמדות לתפקידי דירקטוריות, מפרקות וכונסות נכסים, ופרסמה את המאגר במטרה לסייע בקידומן של עורכות דין. עו"ד דויטשר הדגישה את חשיבות העצמתן של עורכות הדין, וציינה, בהקשר זה, את הסדנא שיזמה וערכה עו"ד עידית שחם, חברת ועדת חקיקה: מעמד האשה, להעצמת נשים עורכות דין.

 

עו"ד סמדר בן-נתן, יו"ר ועדת חקיקה מעמד האישה, ציינה שוועדת חקיקה מעמד האישה דנה בהצעות חוק הנוגעות לזכויות נשים ומעמדן, וכן עוסקת בנושאים הנוגעים לנשים בעמדות נחותות, לרבות מעמדן של קרבנות סחר בנשים, נשים ערביות בישראל ונשים פלשתינאיות מהשטחים הכבושים. עו"ד בן-נתן ציינה שהועדה דנה בנושא הצעת חוק סחר בבני אדם והדגישה, בהקשר זה, שבעקבות מעורבות הממשל האמריקאי חל שיפור בהתמודדות עם התופעה של סחר בנשים, ואף הוקם הוסטל לנשים המעידות נגד סוחרי הנשים. לדבריה, בעקבות יוזמת הוועדה התקבלה החלטה בועדת האתיקה הארצית של הלשכה, לפיה ייצוג עו"ד הן את הסוחר והן את האישה הוא עבירה אתית. עו"ד בן-נתן מנתה את הנושאים שבהם עסקה הוועדה ביניהם התנגדות לצמצום חזקת הגיל הרך, חוק הפונדקאות, תרומת ביציות, הגנה על נשים באזורי לחימה הנתונות לאלימות, מעמדן של הנשים בשטחים הכבושים, זכויות נשים בעבודה ואישור הקמת הנציבות לשוויון הזדמנויות בעבודה.

 

חברות הוועדה בקשו מנציגות הממשל האמריקאי לקבל רעיונות לקידום עורכות דין במגזר הפרטי, מאחר ששיעור עורכות הדין השותפות במשרדים פרטיים הוא נמוך לעומת שיעורן במגזר הציבורי. נציגות הממשל ציינו, בהקשר זה, שבארה"ב יש לשכות של נשים עורכות דין במדינות השונות, ועצם ההתאגדות מהווה כוח. עו"ד בוטנר, הציעה לאתר עורכות הדין השותפות במשרדים, שתסייענה בליווי ובחניכה של עורכות דין, וכן ליצור קשרים עם עורכות דין בכירות בארה"ב, ובכך תיסלל דרכן לעמדות בכירות יותר במשרדים.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון