ועדות הלשכה

טיוטת נייר עמדה מטעם הוועדה לזכויות הלהט"ב בעניין ’הצעת חוק מרשם האוכלוסין (תיקון - רישום נישואין), התשס"ז-2006’

01.03.2007

הנדון: נייר עמדה מטעם הוועדה לזכויות הלהט"ב שליד הוועד המרכזי

בעניין 'הצעת חוק מרשם האוכלוסין (תיקון - רישום נישואין), התשס"ז-2006'

 

1.       ביום 21/11/06 ניתן - ע"י מותב מורחב - פסה"ד בבג"צ 3045/05 בן-ארי נ' מנהל מינהל האוכלוסין, תק-על 06 (4) 1725. ברוב של שישה מול אחד הורה בית-המשפט הגבוה לצדק למנהל מינהל האוכלוסין ל"רשום העותרים" - זוגות בני-אותו המין שנישאו בקנדה – "כנשואים בפריט 2(א)(7) של מרשם האוכלוסין".

2.       ביום 27/11/06 הניח חבר הכנסת מיכאל איתן על שולחן הכנסת הצעת חוק פרטית 'הצעת חוק מרשם האוכלוסין (תיקון - רישום נישואין), התשס"ז-2006' (עותק מצ"ב).

3.       חרף התנגדות הממשלה עברה הצעת החוק ביום 6/12/06 בקריאה טרומית (33 מול 31); ועדת הכנסת החליטה להעביר את ההצעה לועדת הפנים, לצורך הכנתה לקריאה ראשונה.

4.       לאור הליכי החקיקה המזורזים, קיימה ועדת זכויות הלהט"ב שני דיונים מקיפים וממצים, בהצעת החוק, בלוח זמנים קצר.

5.       עם תום השקלא והטריא בין חברי הוועדה קיבלה הוועדה בישיבתה מיום 14 בינואר 2007, החלטה פה אחד לפיה היא קוראת לוועד המרכזי של לשכת עורכי-הדין לקבלת החלטה לפיה לשכת עורכי הדין תגלה ותבטא בכנסת ובציבור, בכל האמצעים העומדים לרשותה, את התנגדותה הנחרצת להצעת חוק.  עמדת הוועדה אושרה בישיבת הוועד המרכזי של הלשכה מיום 23 בינואר 2007.

 

 

6.       חברי הוועדה מנמקים את החלטתם, בין השאר, כדלקמן:

 

6.1   פסה"ד הנוכחי פוסע בנתיב שהיתווה ביהמ"ש לפני שנות דור, בפס"ד בג"צ 143/62 פונק-שלזינגר נ' שר-הפנים, פ"ד יז (1) 225 (1963). בית המשפט חזר וקבע, כי סעיף המעמד האישי (רווק, נשוי וכו') אינו אפילו "ראיה לכאורה" לנכונותו ומדובר ברישום טכני פורמלי בלבד. בג"צ הדגיש, כי אין ברישום משום "הכרה של מדינת ישראל" בנישואין אלה.

 

6.2   מדובר בהצעת חוק שנועדה להפלות – בכוונת מכוון – קבוצת מיעוט מסויימת, דבר שאין לו אח ורע. אין מקרה אחר, בו מטרתה היחידה של הצעת חוק הינה לפגוע בקבוצת מיעוט מסויימת, לאחר שזו זכתה להגנת בית-המשפט העליון.

 

6.3   מעבר לכל ויכוח אפשרי על קו התיחום בין סמכויות הרשות השופטת מזה לסמכויות הכנסת מזה, ברור בעליל כי בהעדר חוקה שתגן על מיעוטים – בייחוד מיעוטים מובנים כמו קהילת הלהט"ב – בפני עריצות הרוב, הרי אחד מתפקידיו המרכזיים של בג"צ הוא הגנה על זכויות מיעוטים. קל וחומר כאשר בג"צ רק מיישם הלכה ותיקה, שנקלטה זה מכבר במשפטנו ובשיח הציבורי.

7.       ככל שיש צורך, אשמח להוסיף הסברים בעל-פה בפני ועדת הפנים של הכנסת לכשתתכנס לדון בעניין.

 

עו"ד דורי ספיבק

יו"ר הוועדה לזכויות הלהט"ב

 

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון