ועדות הלשכה

שכ"ט הרעב של הסיוע המשפטי – עדכון מהמאבק

29.01.2007

הוועדה לסיוע משפטי שליד הוועד המרכזי

הישג ראשוני למען שכ"ט ראוי בסיוע המשפטי הממלכתי.
בעקבות המאבק שהובילה הוועדה לסיוע משפטי של לשכת עורכי הדין - רוב חברי הכנסת התנגדו לקיצוץ בשכר הטרחה של עוה"ד העובדים עם הסיוע המשפטי ממלכתי!

בדיון שהתקיים ביום 23 בינואר 2007, בישיבת ועדת חוקה של הכנסת בראשות חה"כ פרופ' מנחם בן ששון, התנגדו רב חברי הכנסת להצעה לקצץ את שכר הטרחה לסנגוריה הציבורית ולסיוע המשפטי במסגרת הוראת שעה.

 

לשכת עורכי הדין הביעה התנגדות נחרצת להארכת תוקפה של הוראת השעה לקיצוץ בשכר הטרחה וטענה שבקיצוץ בשכר הטרחה יש פגיעה אנושה בזכות הייצוג של השכבות החלשות, שגם ככה אינן זוכות לייצוג ראוי ונגישותן לבתי המשפט מוגבלת.

 

את המאבק הובילה הוועדה לסיוע משפטי בלשכה, בראשותו של  עו"ד שחר ולנר, יו"ר הוועדה. הוועדה, אותה מרכזת עו"ד שירי דביר, הגישה לחברי הכנסת מאות פניות של עורכות ועורכי דין, אשר הצטרפו למאבק וחתמו על עצומה למען שכר טרחה ראוי.

 

עו"ד יעל גוייסקי, רכזת קשרי ממשל בלשכה, פעלה לגייס את תמיכת חברי ועדת חוקה בנושא.

 

בדיון שהתקיים בכנסת ציין עוד שחר ולנר כי המשמעות של הקיצוץ המבוקש היא ריקון מתוכן של חוק הסיוע המשפטי על ידי תקנות המקצצות בסיוע המשפטי חדשות לבקרים. "בכך המדינה מבטיחה שהזכות לצדק במערכת המשפטית תהיה נתונה לעשירים בלבד".

 

עו"ד ולנר טען כי "השכר המשולם לעורכי הדין העובדים עם הסיוע המשפטי היום כבר נמוך באורח קיצוני. כך, למשל, משולם סך מגוחך של 345 ₪ לסיכומים בכתב או עבור ישיבת הוכחות".

 

רוב חברי הכנסת שנכחו בישיבה: גדעון סער, קולט אביטל, יצחק לוי, מתן וילנאי, אחמד טיבי, גלעד ארדן, יצחק גלנטי, משה גפני וווסל טאהא – התנגדו להצעה להאריך את תוקפה של הוראת השעה. חה"כ גדעון סער אמר, שהמצב במשק השתפר באופן משמעותי על פי הצהרות ראש הממשלה ואין כל הצדקה אמיתית לקיצוץ בסיוע לשכבות החלשות. לפיכך הודיע יו"ר הוועדה שלא תתקיים הצבעה והוא יביא את הנושא להתייעצות מחודשת עם שרת המשפטים.

 

עמדת חברי הכנסת גובשה בזכות פעילות מקיפה שנעשתה ע"י הוועדה לסיוע משפטי והלשכה. בזכות פעילות זו נמנעה פגיעה נוספת בשכרם של עוה"ד ונעשה צעד נוסף למען הבטחת ייצוג משפטי בכבוד גם למעוטי האמצעים באוכלוסייה.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון