ועדות הלשכה

"עו"ד אינו טכנוקרט אלא ממלא שליחות חברתית ממדרגה ראשונה"

30.04.2006

עו"ד שמרית רגב - דוברת הלשכה

כך אמר שופט בית המשפט העליון בדימוס, יעקב טירקל, בדיון פתוח שנערך בנושא "מקצוע עריכת הדין לאן?" באוניברסיטת תל אביב.

האירוע נערך ביוזמת ועדת מכללות ואוניברסיטאות של לשכת עורכי הדין בראשות עו"ד ינון היימן ונציג מועצת הסטודנטים למשפטים באוניברסיטת ת"א, נעמן שמואלי, ובהנחיית דוברת הלשכה, עו"ד שמרית רגב.

 

ראש לשכת עורכי הדין, ד"ר שלמה כהן, ציין שעו"ד חייבים להיות חברים בלשכת עוה"ד כדי לעסוק במקצוע, מאחר שעורך הדין הוא גורם חברתי ציבורי, המאפשר לאזרח להתמודד ללא מורא מול השלטון וגופים חזקים. ראש הלשכה הוסיף, שחשוב שעו"ד יתרמו לחברה, וציין, בהקשר זה, את תכנית "שכר מצווה" של הלשכה לסיוע וייצוג משפטי למיעוטי אמצעים, שבה מתנדבים למעלה מ- 1,500 עו"ד. בהמשך הדיון מחה ראש הלשכה על השימוש במונח "הצפת המקצוע" וציין שמדובר בהתנשאות. "אנו מאמינים במדינה חופשית, שבה כל אדם רשאי לרכוש השכלה בכל תחום שיחפוץ".

 

לדברי השופט טירקל המסר העיקרי הוא שעו"ד אינו טכנוקרט כי אם ממלא שליחות חברתית ממדרגה ראשונה. עוד הוסיף, שעל מנת שעו"ד יעשה עבודתו נאמנה הוא צריך שיהיה לו מטען של השכלה כללית, וכן עליו לפתח נשמה יתרה. באשר ליתרונות ההתמחות אצל שופט, ציין השופט טירקל, שהמתמחה אינו נתון ללחץ עבודה ויכול לטפל בנושאים בהתאם למשקלם. החסרון הוא בכך, שאופי העבודה הוא יותר אקדמי לעומת התמחות במשרד עו"ד.

 

עו"ד ד"ר יורם דנציגר, יו"ר (משותף) המכון להשתלמות עו"ד של הלשכה, ציין שכל מי שלא מרגיש שהמקצוע נותן לו כלים חשובים לעשות למען החברה – רצוי שלא יפנה לעסוק במקצוע. עוד הוסיף בכובעו כיו"ר מכון ההשתלמות של הלשכה, שיש להמשיך וללמוד בכל יום בקריירה המשפטית, וכי הלימודים אינם מסתכמים באוניברסיטה. באשר להתמחות, כמייסד וכשותף במשרד עו"ד דנציגר, קלגסבלד ושות', ציין שהמתמחה החל מהיום הראשון לעבודה הוא חלק מהמערכת, ומצפים ממנו לזנק למים ולכתוב חוזים וכתבי טענות וכן להתלוות לפגישות.

 

פרופ' יעקב נאמן ציין שהמפתח להצלחה במקצוע עריכת הדין הוא מסירות ועבודה קשה. לדבריו, תקופת התמחות של שנה היא קצרה מדי, וישנה עדיפות למתמחים שילמדו את המקצוע. עוד הוסיף, שרמת המתמחים היום לא פחות טובה מרמת המתמחים בזמנו. "עצם העובדה שיש תחרות במקצוע זו בהחלט ברכה", ציין פרופ' נאמן. כמו כן, התייחס לחשיבות אפשרויות הקידום של עו"ד "החלטתי שכאשר אקלוט עו"ד צעירים, אני אנתב אותם למסלול שותפות".

 

הגב' שולמית אלוני הדגישה שמקצוע עריכת הדין מחייב הרחבת הדעת. לדבריה, לא הזיק שתקופת ההתמחות היתה שנתיים, ובלבד שההתמחות לא כללה בעיקר שליחויות וניצלו את המתמחה לעבודות שאינן משפטיות. עוד ציינה, שהיא חסידה של הבחינות בעל פה "בבחינה יש אפקט של השיח וההשפעה ההדדית, ומה גם שהמקצוע דורש כושר ביטוי וכישורי הופעה בבית המשפט". באשר לטענות בדבר הצפת המקצוע, ציינה שהדבר אינו נורא כל כך "לא כולם צריכים לעסוק במקצוע. הידע המשפטי הוא כלי חשוב ונפלא בשירות הציבורי, בפרלמנט, בממשלה ובמשרד החוץ".

 

לדברי נציג הסטודנטים, גיל גולדנברג, הדבר הטוב היחיד שעשה דו"ח ועדת גרסטל לרפורמה בהתמחות הוא שינוי בחינות ההסמכה. עם זאת, ציין, בטלו את יכולת המתמחים לערער על הבחינה. עוד הוסיף, שהסטודנטים אינם מתנגדים עקרונית להארכת תקופת ההתמחות ובלבד שיהיה מדובר בהתמחות של ממש ולא בשליחויות ובשכר ראוי.

 

חיפוש עו"ד :
משפחה
תחום עיסוק
אפליקציית
ספר עורכי הדין עכשיו להורדה לסמארטפון